COP26 – Greta Etkisi

Aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de bulunduğu binlerce genç, #FridaysForFuture etiketiyle sosyal medya üzerinden örgütlenerek Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP 26’nın protesto edilmesi amacıyla İskoç’yanın Glasgow kendtinde biraraya geldiler.

“Dünya liderlerinin uyanması için daha ne gerekiyor?” diye soran Greta; onların aslında her şeyin farkında olduklarını ama kurulu sistemin bozulmaması ve kar elde etmeye devam edebilmek için bu riyakarlığı devam ettirdiklerine inanıyor.

COP 26 zirvesinde yapılan süslü konuşmalar, basın bildirileri ve verilen vaatlerin bir halkla ilişkiler faaliyeti olmaktan öteye gitmediğini ve hükümetlerin hala iklim için sürdürülebilir bir eylem planlarının olmadığını iddia ediyor.

İsveçli bir kız çocuğunun henüz 15 yaşındayken başlattığı bir eylem, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı ve ardından iklim eylem zirvelerinde yaptığı konuşmalar büyük ses getirdi. Dünya liderlerinin karşısına dikilerek onlara hesap sordu. Çünkü kimsenin hiçbir şey yapmadığını düşünüyordu. Varoluşsal bir krizle karşı karşıyaydık ama hiçbir şey değişmiyordu. Ve bu noktada Greta, inisiyatifi ele alarak “bir şeyler yapmak zorundaym” diye düşündü. Çünkü bunu yapmayı kendisi için ahlaki bir sorumluluk olarak görüyordu. Yıllar sonra geriye dönüp baktığı zaman “neden harekete geçmedim” sorusuyla yüzleşmek istemiyordu.

İsveçli bir kız çocuğu, bu tutumu sayesinde iklim mücadelesi konusunda toplumdaki farkındalığın artmasını sağladı. Onlarca ülkede binlerce öğrenci her Cuma eylem yaptı. Kendilerinden önceki kuşakların yarattığı ve onlara bir facia halinde miras bırakmaya çalıştığı gelecek içerisinde yaşamayı reddettiler. Tehlikede olduğunu gördükleri gelecekleri için sadece bulundukları yerden birkaç sosyal medya mesajı paylaşıp, yaşananlara karşı duyarsız kalmadılar; seslerini yükselterek var olduklarını ve hesap soracaklarını büyük bir kararlılıkla koca koca dünya liderlerinin gözlerinin içine bakarak haykırdılar.

Bu örnek bize çok net bir şekilde ısbatlıyor ki; inanarak ve örgütlü bir şekilde bir araya gelerek haklarımızı ve taleplerimizi dile getirmeyi başarabilirsek önümüzdeki engelleri aşabiliriz. Hayal kurmak ve yeri geldiğinde isyankarca o hayallerimiz için mücadale edebilmek, o hayallerin ortaklaştırdığı toplumsal  dönüşümün gücüne inanmalıyız!

Sessiz kalmayın!