Afganistanlı Kadınlar

Uluslararası Af Örgütü’nün her yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile başlayıp 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar devam eden “Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Gün Aktivizm” adlı kampanyasının bu yıl gündemi Afgan kadınlar oldu. Kampanya uluslararası platformlarda kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi için çağrı yapmakta ve kampanya kapsamında uluslararası kamuoyu ile 16 Afgan kadının hikayesi paylaşılıyor.


Son 20 yıl içerisinde kamusal hayatın çeşitli alanlarında elde ettikleri kazanımları Taliban’ın geri dönüşü ile kaybetmek zorunda kalan Afganistanlı kadınların geleceklerine dair umutları yok maalesef. 15 Ağustos 2021 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı müttefik güçlerin Afganistan’dan çekilme kararı sonrası Taliban kontrolüne geçen hükümet kadınların ve kız çocuklarının sokağa çıkması ya da eğitim alması gibi en temel haklarından dahi yoksun bırakılmalarına neden oluyor.


2001 yılında Taliban’ın ülkeden çekilmesinin ardından  kadın hakları konusunda önemli ilerlemeler gerçekleşmiş ve kadınlar ülkenin siyasi, ekonomik, sosyal hayatına aktif bir şekilde katılarak pek çok sektörde varlık göstermişlerdi. Ancak Taliban’ın yeniden hükümeti ele geçirmesi ile Afganistanlı kadınlar yeniden karanlığa mahkum edilmek isteniyor. Göreve geldikten sonra ilk iş olarak kadınların ve kız çocuklarının eğitim kurumlarına girişlerini yasaklayan Taliban, hemen hemen her alanda sert kısıtlamalar uygulaya devam ediyor. Kadınların spor müsabakalarına katılmalarını, medyada yer alıp dizi ya da filmlerde oynamalarına izin verilmiyor. Anadolu Ajansı’nın verilerine göre Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele almasından önce medya çalışanlarının yüzde otuzundan fazlasını kadınlar oluştururken, gelinen son noktada sadece birkaç kadın gazeteci zor şartlar altında görevine devam edebiliyor. Pek çok medya çalışanı ise can güvenliği nedeniyle ülkeyi terk ediyor.


Afganistan’da kadınlar belirsizlikler ve risklerle dolu bir gelecekle karşı karşıya. Bu belirsizliğe ve Taliban yönetimine terk edilen Afganistanlı kadınların toplum hayatından silinmesi ve haklarının gasp edilmesine karşı uluslararası toplumun dikkatini çekebilmek amacıyla G20 zirvesinin ardından Afganistanlı kadınlardan oluşan bir heyet New York’taki BM genel merkezinde bir konuşma yaptı. Afganistanlı kadın temsilcilerin ortak mesajı, ülkede sadece kadın ve insan hakları konusunda değil, açlık başta olmak üzere pek çok konuda korkunç bir insani krizin mevcut olduğudur.


Tüm bu vahşet ve hukuksuzluklar görmezden gelinemez!